TIRNAK BATMASI

TIRNAK BATMASI

 

Çok kısa kesilen tırnaklar bazı kişilerde tırnak batmasına neden olabilir. Bunlarda tırnak yatağı cilt içine doğru gömülerek büyür. Bu durum genellikle sıkı ve dar bir ayakkabıdan kaynaklanabilir. Tırnak batması olanlarda bir süre sonra infeksiyon gelişir. Şiddetli ağrı, şişlik ve dokunmakla artan hassasiyet son derece rahatsız edicidir. Tırnak yatağı kenarında cerahat akıntısı başlar ve zamanla cilt dokusu batan tırnak üzerinde giderek büyümeye başlar.
Tedavi
İlltihaplanmış batık tırnak önce antibiyotik tedavisi ile kurutulmalıdır. Daha sonra hekim tarafından çekilmesi veya yatak revizyonu yapılması gerekir. Cerrahiden sonra antibiyotik uygulamasına devam edilir. Ayak günde 4-5 kez sıcak, sabunlu suya sokulur. Tırnak yatağına özel steril gazlı bez konulur ve günlük olarak değiştirilir. Çoraplar sık sık değiştirilmelidir. Artık çok kez ayakkabı yerine terlik giymek gerekir. Zamanla batma yeniden tekrarlarsa tırnak yatağını düzeltici bir operasyon söz konusu olabilir.
Korunma
Tırnak batmalarından korunmak için tırnak kenarlarını yuvarlak değil mutlaka köşeli kesmek gerekir. Tırnağın uzunluğu cilde gömülmeyecek uzunlukta olmalı, tırnak kenarları elle koparılmamalı ve sıkı ayakkabılardan sakınılmalıdır. Elbette, ayaklar her vakit temiz tutulmalıdır.
http://ortop.blogcu.com/11079501/

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !